lv
en
ZUZEUM mākslas centrs Rīgā

ZUZEUM mākslas centrs Rīgā

Rīgā atvērts jauns, daudzfunkcionāls mākslas centrs Zuzeum, kas ir nozīmīgs pienesums Baltijas mākslas infrastruktūrā. Zuzeum vēsturiskās ēkas pārbūvei un teritorijas labiekārtojumam ir potenciāls iekustināt novārtā atstātu Rīgas pilsētas daļu.

“Zuzeum izveide ir nozīmīgs solis Rīgas pilsētas attīstībā, jo līdz ar šīs rūpnieciskās teritorijas attīstību, tiek aktivizēts šīs pilsētas daļas potenciāls. Tiek ierosināta enerģija, kura var piesaistīt cilvēkus un sekmēt šīs pilsētas daļas revitalizāciju. Zuzeum ir ilgtspējīgas arhitektūras piemērs, kas mudina uz jaunu diskusiju par esošo ēku iespēju izvērtēšanu un adaptīvu, atkārtotu izmantošanu, iniciējot jaunas funkcijas un, līdz ar to, jaunu dzīvi tajās,” mākslas centra nozīmi pilsētvidē akcentē projekta autore Anna Bates.  “Annvil” izstrādājis vēsturiskās ēkas pārbūvi, teritorijas attīstību, labiekārtojumu un interjeru.

Zuzeum atrodas 1910.gadā celtajā korķa fabrikā, kas novietota starp Rīgas vēsturisko centru, UNESCO Pasaules mantojuma vietu, un topošo Rail Baltica dzelzceļa līniju, kas Helsinkus, Tallinu, Rīgu, Viļņu un Varšavu savienos ar Eiropu. Ēka tika uzcelta kosmopolītiskā, daudzvalodīgā un dinamiskā Rīgas vēstures posmā, tā ir pārdzīvojusi karus un krīzes un līdzīgā laikā tiek atvērta no jauna, lai turpinātu sarunu par pilsētu un mākslu.

“Līdz ar Zuzeum atklāšanu, Rīga ieguvusi jaunu, līdz šim neizmantotu publisko ārtelpu, kas ir nozīmīga investīcija pilsētas fiziskajā, sociālajā, ekonomiskajā, simboliskajā un estētiskajā attīstībā. Zuzeum ārtelpa ir apzināta, mērķtiecīgi veidota satikšanās vieta, kurā savstarpēji mijiedarbojas dažādas sociālās grupas, veido attiecības un nostiprina kopības sajūtu. Ar šo konceptu mēs aizsākam jauna tipa sociālo vidi pilsētā, kas stimulē attiecību, diskusiju un atklājumu veidošanos,” turpina Anna Bates.

Zuzeum ikvienu aicina piedzīvot mākslu 4000 m2 lielā platībā, tostarp, divās izstāžu zālēs, skulptūru dārzā, kafejnīcā un jumta terasē. “Daudzfunkcionālā pieeja palielina ēkas efektīvu noslodzi un nodrošina pilnvērtīgu tās izmantošanu visas dienas garumā. Šāds biznesa modelis ievērojami paplašina ēkas un biznesa jaudu”.

Izstrādājot interjeru, Anna Bates domājusi par vērtībām, ko mākslas centrs vēlas nodot apmeklētājiem un to, kā telpa ietekmēs cilvēkus, kas to apmeklēs. “Interjera uzdevums ir sekmēt mijiedarbību starp cilvēkiem,” viņa uzsver.

Oranžā krāsa ir viens no būtiskākajiem interjera un Zuzeum identitātes elementiem. Krāsa ir kā instruments, kurā ir spēks, jauda, enerģija, kas tiešā veidā ietekmē šīs vietas dvēseli, šodienu, nākotni un cilvēkus tai apkārt. Oranžais rosina komunikācijas apetīti un veicina dialogu. Stimulē fiziskos un mentālos procesus, kas iekustina domu plūsmas un cilvēku rīcību. Oranžā ir piedzīvojumu un sociālās mijiedarbības krāsa. Tā sniedz emocionālu spēku sarežģītās situācijās. Oranžais ienes spontanitāti, pozitīvu motivāciju un rosina uzlūkot dzīvi no gaišās puses.

2017.gadā Zuzeum dibināja mākslas kolekcionāri un mecenāti Dina un Jānis Zuzāni. Tā dibināšanas mērķis ir Latvijas mākslas popularizēšana starptautiskā kontekstā, radot vietu sarunām un kultūras apmaiņai. Jaunās telpas un izstāžu zāles arvien augošo Zuzānu kolekciju padarīs pieejamu visplašākajai sabiedrībai. Izstādē šobrīd apskatāma izstāde “Mēs dzīvosim. Mūsdienu māksla Zuzānu kolekcijā.

  • projekta veids: pārbūve / teritorijas attīstība / labiekārtojums / interjers
  • klients: Zuzeum
  • platība: 4000 m2
  • dizainere: Anna Bates
  • komanda: Ilze Rukmane- Poča, Rihards Bebris, Juris Sarmons, Reinis Sokolovs, Didzis Vilks, Italo Armone, Jēkabs Šmits
  • statuss: realizēts
  • fotogrāfs: Norbert Tukaj
  • gads: 2020
Lasīt vairāk

Sāc sadarbību šeit

Sazinies ar mums