lv
en
Urbānais dārzs (S)AUDZĒ

Urbānais dārzs (S)AUDZĒ

Vertikālais pilsētas dārzs ar vietējiem kultūraugiem no lokālajām dārzkopībām – ir ANNVIL iniciatīva Rīgas pilsētvidē ar mērķi audzēt zināšanās un interesi par ilgtspējīgu un efektīvu pilsētvidi. Ražu nesošais dārzs līdz septembra beigām apskatāms Kalnciema kvartālā.

Pilsētas dārzs veidots no vietējiem kultūraugiem, kas iegūti no lokālajām dārzkopībām un stādu audzētavām, tādējādi aicinot iedzīvotājus audzēt lokāli un saudzēt dabas resursus globāli. Dārza izveidi ar stādiem atbalstījusi “LVM Sēklas un stādi” un “Stādaudzētava Blīdene”.

(S)AUDZĒ ir urbānā dārza demo versija un starts vairāku dārzu sērijai, kas nākamgad sakņosies lielākajās Latvijas pilsētās, tostarp, Rīgā, Jūrmalā, Valmierā, Cēsīs, Liepājā un Kuldīgā.

“Pēc Apvienoto nāciju organizācijas datiem, 2050.gadā iedzīvotāju skaits pasaulē pieaugs līdz 10 miljardiem, līdzšinējo 7.5 miljardu vietā. Turklāt vismaz 60% no cilvēkiem dzīvos pilsētās. Līdz ar augošo cilvēku skaitu, būtiski pieaug arī dabas resursu patēriņš. Augošais cilvēku skaits un pieaugošais apdzīvotības blīvums pilsētās jau šobrīd ir izaicinājums pasaules ekonomikai, ekoloģijai un sabiedrībai kopumā. Ikdienas paradumu un domāšanas maiņa būs vitāli nepieciešama. Urbānā lauksaimniecība, kas jau gadiem tiek praktizēta zaļi domājošajās lielpilsētās, ir sākums jaunām, ilgtspējīgām un efektīvām pilsētvides apdzīvošanas un izmantošanas pieejām,” idejas pamatojumu skaidro projekta autore dizainere Anna Bates.

“Urbānā lauksaimniecība samazina gaisa piesārņojuma, efektīvi savāc un izmanto notekūdeņus, palīdz kultūraugu daudzveidības saglabāšanai, palielina neizmantotās telpas produktivitāti, kā arī uzlabo siltumizolācijas efektivitāti ēkām, atdzesē sakarsušo pilsētu, aizsargā ēkas pret ultravioleto starojumu un pēkšņām temperatūras svārstībām.
Lauksaimniecība visā pasaulē rada 20–30% siltumnīcefekta gāzu emisijas. Samazinot produktu loģistikas un ražošanas izmaksas, ar urbānās lauksaimniecība palīdzību var par 69% sazināt gāzu emisiju, “ viņa turpina.

Dārzs ierīkots vertikāli, četros stāvos, kas slejas 8 metru augstumā. Pateicoties elektroinstalācijai, dārzs ir izgaismots un apskatāmas arī diennakts tumšajā laikā.

  • projekta veids: ainavu arhitektūra
  • dizainere: Anna Bates
  • komanda: Ilze Rukmane - Poča, Edīte Bokāne, Italo Armone, Juris Sarmons, Reinis Sokolovs, Rihards Bebris, Sabīne Eigmina
  • statuss: realizēts
  • gads: 2020
Lasīt vairāk

Sāc sadarbību šeit

Sazinies ar mums